Wiele osób zastanawia się, czy warto i czy w ogóle można wpisać w swoim CV cechy charakteru, które zdają się mieć mniejszą wartość od umiejętności technicznych. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Przeanalizujmy, dlaczego w dobrej autoprezentacji oprócz wykształcenia, umiejętności i doświadczenia dobrze jest wymienić nasze cechy osobowości.
Dlaczego pozytywne cechy charakteru warto umieścić w CV?
Pozytywne cechy osobowości mogą być kluczowym elementem w naszym dokumencie, zwłaszcza jeśli na dane stanowisko zgłosi się wiele osób spełniających wymagania określone w ofercie. W takim wypadku to właśnie osobowość i predyspozycje powiedzą najwięcej o tym, jakiego rodzaju pracownikami jesteśmy i czy sprawdzimy się na tym konkretnym stanowisku.
Co więcej, odpowiedni zestaw cech charakteru ma też spory wpływ na to, czy jesteśmy w stanie posługiwać się posiadaną wiedzą. Nauczeni doświadczeniem pracodawcy szukają wśród kandydatów nie tylko osób z najlepszymi kierunkowymi studiami, gdyż równie ważna w ich oczach jest umiejętność pracy w zespole bądź samodzielność.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wpisaniem w CV mocnych stron jest fakt, że kompetencji twardych zazwyczaj możemy się nauczyć, ale kompetencje miękkie są już często wrodzone lub mozolnie rozwijane przez lata.
Co wpisać na listę cech charakteru do CV?
W procesie rekrutacji niemal zawsze mile widziane będzie zorganizowanie, zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków i wywiązywanie się z nich na czas. Ale jakie jeszcze cechy charakteru w CV podniosą naszą atrakcyjność w oczach pracodawcy?
Będą to przede wszystkim:
- Zaangażowanie, inicjatywa i kreatywność – posiadacze tych cech charakteru najczęściej chętnie podejmują się nowych wyzwań, są pełni energii i dobrze radzą sobie np. w trudnych sytuacjach konfliktowych. Kreatywny pracownik ceniony jest także za otwartość umysłu, nieszablonowe szukanie rozwiązań, pomysłowość i twórczość;
- Pozytywne nastawienie. Tej umiejętności nie sposób przecenić, ponieważ nasz nastrój bardzo często udziela się całemu gronu współpracowników. Właściciele firmy wiedzą, że od dobrej atmosfery w pracy zależy też jakość i efektywność, poprawia się również samopoczucie pracowników i opinie o firmie;
- Umiejętność pracy w zespole i samodzielność. Prawie na każdym stanowisku pracy przydadzą się obie te umiejętności miękkie. Cecha charakteru, jaką jest samodzielność, sprawia, że nie trzeba stale wspierać pracownika, monitorować go i przypominać o palących terminach. Natomiast umiejętność pracy w zespole oznacza, że nowo przyjęta osoba będzie umiała dobrze skomunikować się z pozostałymi członkami, potrafi słuchać, proponować, cechuje ją otwartość na sugestie i wskazówki;
- Umiejętność adaptacji, czy inaczej mówiąc elastyczność. Również tę cechę warto wpisać w rubryce CV „mocne strony”. Dlaczego? Badania pokazują, że docenia ją ponad połowa pracodawców. Elastyczni pracownicy potrafią dostosować się do zmieniających się warunków, a ich przydatność wraz z rozwojem firmy tylko się zwiększa;
- Odporność na stres i praca pod presją czasu. Również te kompetencje miękkie są często weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pierwszych miesięcy pracy. Dzieje się tak, ponieważ posiadane przez pracowników umiejętności, ich doświadczenie i wiedza nie mogą być wykorzystane, jeśli nie są oni odporni na stres. Umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach ma szczególnie duże znaczenie w przypadku zawodów związanych z bezpośrednimi kontaktami z klientem oraz na stanowisku policjanta, anestezjologa czy w branży medialnej;
- Pewność siebie. Mało który pracodawca zaznacza tę cechę w swojej ofercie pracy, jednak to właśnie pewność siebie w znacznym stopniu decyduje o naszym sukcesie zawodowym. Będąc świadomym swoich kompetencji, wiedzy i umiejętności, szybko zyskamy zaufanie przełożonego, kontrahentów i współpracowników.
Zobacz także: Ciekawe miejsca do zobaczenia w Olsztynie. Gdzie warto pójść?
Skuteczne CV – w którym miejscu swojego dokumentu pochwalić się umiejętnościami miękkimi?
Nasze pozytywne cechy osobowości powinny być łatwo zauważalne dla rekrutera, a jednocześnie nie mogą one zdominować treści dokumentu. Specjaliści są zdania, że cechy charakteru powinny znaleźć się tuż pod kompetencjami twardymi, dzięki czemu dobrze je uzupełniają i wzmacniają. Wiele o naszej osobowości może też wyjawić rubryka „Zainteresowania”, którą należy umieścić w CV na samym końcu.
Oczywiście każdy z nas posiada także negatywne cechy charakteru, ale dzięki odpowiedniej ekspozycji kompetencji miękkich i dobrej autoprezentacji, nie będą one stanowić dla przyszłego pracodawcy żadnego problemu.