Kolumbaria nie są czymś nowym, ponieważ znano je już w czasach wczesnochrześcijańskich. Później jednak na długi czas odeszły w zapomnienie, by dziś znów cieszyć się popularnością. Co warto o nich wiedzieć?
Kolumbarium: co to jest?
Czym jest kolumbarium? Najprościej mówiąc, to miejsce pochówku pod postacią budowli sepulkralnej. Trochę skomplikowana nazwa pochodzi z języka łacińskiego. „Columba” i oznacza dosłownie gołębnik. I choć dziś kolumbaria faktycznie trochę przypominają gołębniki, kiedyś ich funkcja była zupełnie inna. Przed wiekami bowiem kolumbaria znajdowały się w katakumbach.
Dopiero niedawno buduje się je na zewnątrz, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu cmentarza. Używa się ich jako godnych miejsc na pochówek skremowanych zwłok. Takie przeznaczenie wymaga od firmy kamieniarskiej przemyślanego projektu i sporych umiejętności.
Warto w tym miejscu wspomnieć też o charakterystycznym wyglądzie kolumbarium. Jest to ściana składająca się z niewielkich w nisz, w których znajdują się urny z prochami. Dołączona jest do niej także tablica z napisem upamiętniającym zmarłą osobę.
Czy to oznacza, że nie możemy zanieść kwiatów czy zniczy? Oczywiście jest to możliwe, ale miejsce na to znajduje się pod ścianą lub na specjalnie przygotowanych półkach.
Przeczytaj też: Zasiłek pogrzebowy – wysokość i formalności
Miejsce pochówku a polskie prawo
W Polsce nadal nie możemy pochować ciała czy prochów bliskiej osoby tam, gdzie nam się to podoba. Obowiązujące nas przepisy ściśle określają miejsca, w których możemy umieścić np. urnę z prochami. Mówi o tym art. 12 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. nr 118, poz. 687 z późn. zm.) Możemy tu przeczytać, że ciało zmarłego można pochować w:
- grobach ziemnych,
- grobach murowanych,
- katakumbach,
- kolumbariach.
Miejsce pochówku a kościół katolicki
Oprócz aspektów prawnych, niektórych może interesować to, jaki wpływ ma wyznawana przez nich religia na tę dziedzinę życia. Przyjrzyjmy się zatem temu, jaki pogląd głosi Papież Franciszek.
Zatwierdził on „Ad resurgendum cum Christo”, w którym uściślono, co kościół katolicki myśli na temat sposobów przechowywania prochów zmarłej osoby. W dokumencie tym jasno się wyrażono, że nie mogą one być rozrzucane ani dodawane do biżuterii. Jedynym wyjściem dla wierzących i praktykujących katolików jest więc umieszczenie urny w grobie lub właśnie w kolumbarium.
Kolumbarium: cena
Ceny za kolumbarium i pochowanie w nim urny mogą się od siebie różnić w zależności od regionu czy wielkości samej niszy. Spróbujmy sobie to jednak nieco uśrednić:
- miejsce o wymiarze 40x40x40 centymetrów kosztuje ok. 1850 złotych,
- miejsce o wymiarze 80x40x40 centymetrów to już koszt rzędu ok. 3250 złotych.
Warto również wziąć pod uwagę inne opłaty związane z pochówkiem. Składają się na nie:
- umieszczenie kolejnych urn: 200 zł netto,
- opłaty cmentarne (za skorzystanie z kaplicy: ok. 400 zł, czy wjazd na cmentarz: w granicach od 25 do 60 zł).
Mimo wszystko pochowanie prochów zmarłej osoby w kolumbarium to często tańsza opcja niż tradycyjny nagrobek.
Kolumbarium: zdjęcia
Jak wygląda kolumbarium? Oto kilka przykładów z Polski oraz z innych krajów.





Kolumbaria w Polsce
Największe kolumbaria w znajdują się oczywiście w większych miastach. Wśród nich należy wymienić:
- Kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie,
- Kolumbarium na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie,
- Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Gdańsku,
- Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie,
- Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu.