Jezioro Ukiel. Poznaj dostępne tu atrakcje!

jezioro ukiel

Mało które miasto w Polsce może pochwalić się własną miejską plażą, która w dodatku byłaby odpowiedni zadbana i dostosowana zarówno do mieszkańców, jak i do turystów. Wszystkie te warunki spełnia Jezioro Ukiel położone niedaleko centrum miasta Olsztyna. Dowiedzmy się więcej o tej niezwykłej atrakcji!

Centrum sportowo-rekreacyjne nad Jeziorem Ukiel

Nad tym największym w Olsztynie jeziorem działa nowoczesny kompleks o bardzo wysokim standardzie, który zapewnia rozrywkę właściwie o każdej porze roku. Kąpielisko nazywane czasem Jeziorem Krzywym cieszy się tak dużą popularnością m.in. dzięki malowniczym zatoczkom i półwyspom.

Na miłośników sportów wodnych czeka tu coś wyjątkowego. Przygotowano dla nich specjalną ofertę Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego „Słoneczna Polana”. Na terenie centrum rekreacyjno-sportowego działa także przystań Wodna KKS „Warmia” i Harcerska Stanica Wodna „Bryza”. Natomiast Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa można znaleźć przy ulicy Olimpijskiej i stamtąd wypożyczyć łódź żaglową, wiosłową, deskę surfingową, rower wodny oraz oczywiście kajak.

Wracając jednak do nowoczesnej bazy żeglarstwa, właśnie tutaj młodzi fani tego sportu mogą doskonalić swoje umiejętności. Organizuje się również rejsy Eko Tramwajem Wodnym i łodzią spacerową. Co więcej, swoich sił mogą też spróbować osoby, których fascynuje nurkowanie. Nad brzegiem Jeziora Ukiel znajduje się bowiem klub Aquadiver, który daje chętnym taką możliwość. Uczestnicy kursów płetwonurkowych mogą pod okiem doświadczonego instruktora poznać tajemnice skrywane w głębi olsztyńskich jezior.

Co możemy robić na plaży miejskiej?

Kąpielisko jest tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów przede wszystkim dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Jeśli więc chcemy trochę poleniuchować i wybierzemy się na plaże, możemy skorzystać z solidnie rozbudowanego zaplecza. Do dyspozycji mamy szatnie, prysznice, platformy widokowe oraz wspomniane już wyżej wypożyczalnie sprzętu sportowego i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Ponadto w pobliżu znajdują się boiska do siatkówki plażowej i koszykówki i sporo punktów gastronomicznych. Pomiędzy obiektami przebiegają promenady, ścieżki dla rowerzystów i dla pieszych. Popularnym widokiem w związku z tym są tu więc osoby uprawiające nordic walking, jazdę na rolkach, a zimą także trenujące na nartach biegowych. Podczas tej chłodniejszej pory roku nie powinniśmy się nad Jeziorem Ukiel nudzić – nie pozwolą na to aż cztery sale do squasha, siłownia wraz z odnową biologiczną i centrum saunowe. Cały rok działa także wypożyczalnia sprzętu sportowego. Natomiast latem organizuje się tu cykliczny festiwal muzyczny o nazwie Green Festival.

Moc atrakcji dla rodzin z dziećmi

Nie zapomniano o rodzinach z małymi dziećmi. Z myślą o nich zostały przygotowane atrakcyjne place zabaw. Młodzież będzie jednak z pewnością zainteresowana innym obiektem, jakim jest skatepark (jednym z najnowocześniejszych w kraju). Zimą zmienia się on w snow park. Niezależnie od pory roku nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników czuwa wykwalifikowana kadra.

W sezonie letnim plaża miejska wyposażona w duże molo i wodny plac zabaw przyciąga codziennie setki osób. Konstrukcja placu opiera się na około pięćdziesięciu dmuchanych elementach i zajmuje około 2500 metrów kwadratowych. Trzeba uczciwie przyznać, że nie tylko dzieci mają sporo radości z dostępnych atrakcji, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, huśtawki, katapulty, trampoliny, wodne tory przeszkód czy ścianka wspinaczkowa. Równie często bawią się na nich dorośli. 

Nad jeziorem mamy także do dyspozycji kilka strzeżonych kąpielisk wraz z plażą, pomostami i wydzieloną strefą dla najmłodszych oraz osób nieumiejących pływać. Rodzice chętnie zabierają tu swoje pociechy, a sami wypoczywają na świeżym powietrzu na kocach lub leżakach. Warto nadmienić, że zarówno kąpieliska, jak i sam Ośrodek Sportu i Rekreacji posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i znajdują się pod stałym nadzorem służb sanitarnych.

Zobacz także: Miejsca, do których warto pójść zjeść będąc w Olsztynie | Ciekawe miejsca w Olsztynie

Słowo o gastronomii

Ponieważ nad wodą można miło spędzić cały dzień, a nie zawsze mamy ze sobą kanapki, wkrótce z pewnością zaczniemy się rozglądać za smacznym jedzeniem. Na szczęście w pobliżu znajduje się całkiem sporo punktów gastronomicznych, a wśród nich Capitano, Plankton oraz Restauracja Słoneczna Polana. W tej ostatniej polecamy zwłaszcza potrawy kuchni śródziemnomorskiej w klimatyzowanym i przytulnym pomieszczeniu. Warto tu zajrzeć nawet wtedy, kiedy nie zaplanowaliśmy sobie innych aktywności w pobliżu!

Jezioro Ukiel na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *