Ciekawe miejsca w Olsztynie

ciekawe miejsca w olsztynie

Olsztyn jako stolicą województwa warmińsko-mazurskiego przyciąga co roku mnóstwo turystów. Co jest tutaj takiego niezwykłego? Dlaczego jadąc na mazury czy nad morze warto zahaczyć właśnie o Olsztyn? Poznaj ciekawe miejsca w Olsztynie!

Zamek Kapituły Warmińskiej

Zwiedzanie miasta możemy zacząć od jednej z najciekawszych atrakcji Olsztyna, jaką jest Zamek. W środku swoją siedzibę ma Muzeum Warmii i Mazur. Już sam spacer po dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej robi spore wrażenie na odwiedzających. Z tego miejsca można zajrzeć także do sali, w której udostępniona została tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika. Słynny astronom kiedyś tu pomieszkiwał! W środy bezpłatnie można podziwiać wystawy stałe. Warto wspomnieć przy tej okazji o znajdującym się w pobliżu amfiteatrze im. Czesława Niemena. Tuż obok mieści się Dom Gazety Olsztyńskiej, który jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur.

Stare miasto

Czym byłoby miasto bez zabytkowej starówki. Również Olsztyn może pochwalić się przepięknym, choć niewielkim rynkiem. Zgodnie z tradycją, powinno się na niego wejść przez Wysoką Bramę (jest ona jednym z niewielu już świadectw średniowiecznych fortyfikacji). Dziś działa tu hostel i z jego okien możemy podziwiać sporą część starego miasta. W południowej części starówki mieści się najstarszy most nazwany mostem św. Jana Nepomucena. Na starym mieście obecnie można dobrze zjeść i świetnie się bawić, np. podczas licznych wydarzeń kulturalnych. Na Rynku Starego Miasta stoi także warty naszej uwagi Stary Ratusz.

Olsztyńskie planetarium

Jeśli chodzi o inne ciekawe miejsca w Olsztynie to warto wspomnieć o planetarium. Budynek powstał w latach 70. ubiegłego wieku i jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce. Obserwatorium Astronomiczne oferuje interesującą ofertę edukacyjną i znane jest z promocji astronomii i nauk przyrodniczych w mieście. Spotyka się tutaj Koło Miłośników Astronomii oraz cyklicznie organizowane są wykłady popularnonaukowe i zajęcia dydaktyczne. Jeśli zdobędziemy się na dodatkowy wysiłek i pokonamy 147 schodów, znajdziemy się na tarasie, z którego podziwiać możemy zachody Słońca, panoramę miasta, oraz piękne rozgwieżdżone niebo. Z pomocą teleskopu dostrzeżemy też więcej szczegółów, takich jak pierścienie Saturna czy księżyce Jowisza.

Park Podzamcze

Największym w mieście parkiem, położonym nad rzeką Łyną jest Park Podzamcze, a więc w samym centrum miasta. Na jego terenie znajduje się zabytkowa willa Casablanca (wybudowana w 1912 roku), w której obecnie mieści się restauracja i apartamenty do wynajęcia. Na obszarze tym funkcjonują także liczne trasy spacerowe, fontanny, wiadukty kolejowe, trasy rowerowe czy po prostu miejsca do odpoczynku. W Parku Podzamcze dostępne są również kajaki. Łatwo w to miejsce trafić, ponieważ podobnie jak Stare Miasto czy Zamek, znajduje się ono niemal w samym centrum Olsztyna.

Plaża miejska i Jezioro Ukiel

Prawdopodobnie najpiękniejszym miejscem w Olsztynie jest właśnie Jezioro Ukiel, składające się właściwie z czterech basenów. Dla mieszkańców miasta oraz turystów to przede wszystkim obszar, w którym mogą uprawiać sporty wodne, opalać się czy kąpać w słoneczne dni. Na terenie tym można też wypożyczyć potrzebny nam sprzęt sportowy. Przy plaży znajdują się kawiarnie, restauracje, bary, hotele i place zabaw. Trzeba dodać, że w granicach miasta leży jeszcze kilkanaście jezior, choć nie wszystkie są jeszcze odpowiednio zadbane.

Park Centralny

Park centralny zaprojektowano w stylu angielskim i jeśli chcielibyśmy go odwiedzić, powinniśmy przenieść się na wschodnią część Starego Miasta. Założony został niedawno, bo w 2014 roku, ale od tej pory jest centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Latem podziwiać tu możemy wystawy tematyczne. Natomiast w południowej części Parku Centralnego znajdziemy Muzeum Nowoczesności, którego celem jest prezentacja rozwoju technicznego i cywilizacyjnego województwa na przełomie XIX i XX wieku. To Centrum Techniki i Rozwoju Regionu zajmuje budynek starego tartaku Raphaelsohnów z 1884 roku.

Zobacz także: Restauracje w Olsztynie – gdzie warto się wybrać? | Warmiolandia – atrakcje dla dzieci

Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Na końcu naszej listy umieściliśmy wspaniały Ogród Botaniczny, którego historia zaczęła się w 1983 roku z wydzielonego kawałku lasu pod Olsztynem. Ścieżką dydaktyczną warto przejść się szczególnie z dziećmi, które po drodze znajdą sporo informacji o spotykanych roślinach i drzewach. Cała powierzchnia obejmująca łącznie około 16 hektarów jest przygotowana specjalnie pod turystów i posiada dostosowaną do nich infrastrukturę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *