Dawniej o dacie pogrzebu informowało się każdego telefonicznie lub osobiście. Dziś możemy korzystać z możliwości techniki, dzięki czemu nie musimy zbytnio zawracać głowy organizatorom danej uroczystości. Zobaczmy zatem, jak sprawdzić datę pogrzebu.
Gdzie sprawdzić datę pogrzebu w Internecie?
Informację na temat śmierci kogoś znajomego możemy znaleźć najczęściej na nekrologu, który rozwiesza w pobliżu miejsca zamieszkania lub miejsca pochówku rodzina zmarłego. Oczywiście nie każdy nekrolog ukazuje się w sieci, ale jeśli chcemy poszukać informacji na temat interesującej nas uroczystości, najprawdopodobniej ją znajdziemy. W jaki sposób?
Po pierwsze, możemy wyszukać nekrologu na stronie nekrologi.net. Drugim sposobem na sprawdzenie daty pogrzebu jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy nekrologi razem z nazwą miasta, np. nekrologi Olsztyn. W ten sposób możemy trafić na strony popularnych lokalnych gazet i portali, które zamieszczają potrzebne nam informacje;
Alternatywą jest także sprawdzenie daty pogrzebu na stronie zakładu usług komunalnych. Tutaj wykaz pogrzebów zawiera także wykaz nazwisk, imion osób zmarłych oraz daty, godziny pogrzebu i miejsca pochówku. Pracownicy zakładów pogrzebowych przekazują informację elektroniczną o pogrzebach ze swojego zakresu działania.
Przeczytaj też: Czy warto wpisać cechy charakteru do CV? | Ile kosztuje kremacja?
Tradycyjne sposoby na sprawdzenie daty pogrzebu
Jeśli nie do końca przekonuje nas używanie nowoczesnej technologii w tej konkretnej sprawie, możemy oczywiście poszukać bardziej tradycyjnej drogi.
Najlepiej w takim wypadku zadzwonić do rodziny zmarłego i dowiedzieć się bezpośrednio od niej o szczegółach planowanego pochówku. Jest to jednocześnie dobra okazja do złożenia kondolencji.
Natomiast w sytuacji, gdy zamieszkujemy blisko parafii, z której pochodzi osoba zmarła, najprawdopodobniej wszystkie potrzebne nam informacje, a więc datę i godzinę pogrzebu znajdziemy na wiszących przy budynku nekrologach. Osoby regularnie uczestniczące w życiu kościoła mogą się też tego dowiedzieć z ogłoszeń parafialnych.
Inną możliwością będzie dla nas zasięgnięcie języka w zarządzie cmentarza. Wystarczy, że zadzwonimy pod odpowiedni numer telefonu lub osobiście udamy się do wybranej placówki. Termin pogrzebu nie będzie raczej informacją dla nas zakazaną.
Który sposób wybrać?
Po śmierci bliskiej osoby jej najbliższa rodzina może być przytłoczona nie tylko silnymi emocjami, ale też mnogością spraw organizacyjnych. Łatwo będzie jej pominąć różne szczegóły i np. zapomnieć o poinformowaniu dalszych krewnych i znajomych o miejscu czy godzinie pogrzebu.
Na szczęście, zwłaszcza w większych miastach, gdzie oferta branży pogrzebowej jest bardziej zróżnicowana i rozległa, firmy wychodzą naprzeciw wielu potrzebom żałobników. Postęp technologiczny sprawił, że przepływ informacji jest błyskawiczny, a my możemy wykorzystać go na swoją korzyść. Dzięki temu osoby zainteresowane będą mogły zjawić się na pogrzebie, a rodzina nie będzie przeciążona telefonami czy odwiedzinami.
Co więcej, przejrzysty system, jakim posługują się obecnie zakłady pogrzebowe, umożliwia częstą aktualizację, kompleksowość informacji, a nawet szerokie spektrum wiedzy na temat tego, jak możemy sobie poradzić po śmierci bliskiej osoby czy jak wesprzeć jej bliskich. Czy z tego skorzystamy, pozostaje naszą osobistą decyzją, ale świadomość wszystkich możliwości z pewnością ułatwi nam podjęcie trafnej decyzji, dostosowanej do okoliczności.